SO/19 Kwalifikacja wojskowa
Kogo dotyczy
1 .Do kwalifikacji wojskowej są zobowiązani stawić się, w określonym terminie i miejscu:
- mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat życia,
- mężczyźni, wobec których kwalifikacja wojskowa nie została przeprowadzona w roku kalendarzowym, w którym kończyli oni 19 lat życia, podlegają obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia.
2. Ponadto obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej podlegają kobiety posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, określone w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 13 lipca 2023 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz.U. poz. 1520).
3. Do kwalifikacji wojskowej mogą się stawić również ochotnicy, w tym kobiety, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, jeżeli ukończyli co najmniej 18 lat życia.
4. Osoba zameldowana na pobyt stały lub pobyt czasowy trwający powyżej trzech miesięcy na terenie Gminy Michałowice obowiązana jest stawić się do kwalifikacji wojskowej w terminie i miejscu wskazanym przez Wójta Gminy Michałowice w imiennym wezwaniu lub w obwieszczeniu Wojewody Mazowieckiego. Wezwanie winno być doręczone co najmniej siedem (7.) dni przed wyznaczonym terminem stawienia się do kwalifikacji wojskowej.
5. Spełnienie obowiązku stawienia się do kwalifikacji wojskowej oznacza zgłoszenie się osoby w określonym terminie i miejscu przed przedstawicielem Wójta Gminy Michałowice, Powiatową Komisją Lekarską oraz przedstawicielem Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Uwaga!
- Nieotrzymanie wezwania imiennego nie zwalnia osoby podlegającej kwalifikacji wojskowej od obowiązku stawienia się w terminie i miejscu wskazanym w obwieszczeniu.
- Osoba, która z ważnych przyczyn nie może stawić się do kwalifikacji wojskowej w wyznaczonym terminie i miejscu, obowiązana jest zawiadomić o tym przedstawiciela Wójta Gminy Michałowice, najpóźniej w dniu, w którym była obowiązana stawić się do kwalifikacji wojskowej, dołączając jednocześnie dokumenty potwierdzające przyczyny niestawiennictwa.
Można zwolnić z obowiązku osobistego stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej osoby:
• w stosunku do których orzeczono całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym na podstawie Ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2023 r. poz. 208),
• całkowicie niezdolne do pracy oraz niezdolne do samodzielnej egzystencji lub uznane za całkowicie niezdolne do pracy na podstawie Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251),
• zaliczone do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności albo o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu przepisów Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100),
• w przypadku skutecznego doręczenia Wójtowi orzeczenia albo wypisu z treści orzeczenia lub dokumentacji medycznej stwierdzającej tę niezdolność lub niepełnosprawność, na podstawie których można określić zdolność tych osób do służby wojskowej. W tym wypadku należy także poinformować Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji na piśmie albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344) o tym doręczeniu.
Czas realizacji
W dniu stawienia się Powiatowa Komisja Lekarska wydaje orzeczenie w sprawie zdolności do służby wojskowej, Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji wydaje zaświadczenie o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, o uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz orzeczonej zdolności do służby wojskowej.
Wymagane dokumenty
1. Osoba zgłaszająca się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy przedstawia:
- dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości;
- jeżeli posiada - dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej,
- dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.
2. Osoba, która stawała już do kwalifikacji wojskowej i ubiega się o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, przedstawia,
- dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości,
- posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej,
- wojskowy dokument osobisty, dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.
Opłaty
Brak opłat
Tryb odwoławczy
Od orzeczenia Powiatowej Komisji Lekarskiej przysługuje osobie stawiającej się do kwalifikacji wojskowej oraz Szefowi Wojskowemu Centrum Rekrutacji odwołanie do Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej w Warszawie w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Orzeczenie to może być zmienione przez Wojewódzką Komisję Lekarską również z urzędu, jeżeli zostało wydane z naruszeniem przepisów prawa.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny
- Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 lutego 2023 r. w sprawie kwalifikacji wojskowej
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 lipca 2023 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej
Dodatkowe informacje
Komórka odpowiedzialna: Referat Spraw Obywatelskich
Nr pokoju: parter - sala obsługi interesantów
Nr telefonu:: 22 350 91 02 (03,04,05)
Godziny pracy:
poniedziałek: 9.15-17.30
wtorek: 8.15-16:30
środa-czwartek: 8.15-15.30
piątek: 8.15-13.30